Skip to content

355-A Adams St

Newark, NJ 07105

Built 2008

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 19, 2009

Property Information

Block952
Lot52.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
21%
Improvement Value:$200,700
79%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,694+2.0%
2024$9,503-0.2%
2023$9,518-1.7%
2022$9,686+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft2,566DeedBook 12185, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 2008