Skip to content

92-94 Clifford St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block953
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,500
30%
Improvement Value:$73,500
70%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,993+2.0%
2024$3,914-0.2%
2023$3,921-1.7%
2022$3,990+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 20220, Page 83002