Skip to content

72 Clifford St

Newark, NJ 07105

Built 1999

Last Sale Price
$782,000
Last Sale Date
Oct 5, 2022

Property Information

Block953
Lot27.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
24%
Improvement Value:$221,900
76%
Total Assessment$291,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,101+2.0%
2024$10,882-0.2%
2023$10,900-1.7%
2022$11,092+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$782,000

To:

Sq Ft4,016DeedBook 20220, Page 92125

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5680, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1999