Skip to content

309-311 Adams St

Newark, NJ 07105

Built 2003

Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block955
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,842
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$296,500
80%
Total Assessment$371,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,128+2.0%
2024$13,850-0.2%
2023$13,872-1.7%
2022$14,117+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$859,900
Sq Ft3,488DeedBook 20210, Page 63805Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 12261, Page 742

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 5957, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 2003