Skip to content

102 Malvern St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block955
Lot4.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,750
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
27%
Improvement Value:$203,600
73%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,633+2.0%
2024$10,423-0.2%
2023$10,440-1.7%
2022$10,625+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft5,750DeedBook 12156, Page 1547

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6204, Page 352

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 5747, Page 762

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5692, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1900