Skip to content

227 Oliver St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$2,520,000
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block956
Lot17.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
90%
Improvement Value:$6,500
10%
Total Assessment$62,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,388+2.0%
2024$2,341-0.2%
2023$2,345-1.7%
2022$2,386+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,520,000

To:

DeedBook 20180, Page 28801