Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
242-248 Jefferson St
Newark, NJ 07105
Church/Charitable
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2011
Property Information
Block957
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage386
Acreage0.22
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$576,000
36%
Improvement Value:$1,032,900
64%
Total Assessment$1,608,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|
Property History
No events match the selected filters.