Skip to content

90 Nichols St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Mar 17, 2009

Property Information

Block958
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
80%
Improvement Value:$25,000
20%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,611+2.0%
2024$11,382-0.2%
2023$11,400-1.7%
2022$11,601+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$398,000

To:

DeedBook 12184, Page 3748