Skip to content

96 Nichols St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block958
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,602
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
37%
Improvement Value:$122,900
63%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,469+2.0%
2024$7,322-0.2%
2023$7,334-1.7%
2022$7,463+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft3,602DeedBook 6038, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1900