Skip to content

290 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 14, 1995

Property Information

Block958
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,137
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
40%
Improvement Value:$111,900
60%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,051+2.0%
2024$6,912-2.6%
2023$7,098-1.7%
2022$7,224+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft3,137DeedBook 5376, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1920