Skip to content

284 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2015

Property Information

Block958
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
44%
Improvement Value:$177,600
56%
Total Assessment$317,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,078+2.0%
2024$11,840-0.2%
2023$11,859-1.7%
2022$12,069+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6176, Page 908

Property Sale

Sale
$246,500
DeedBook 5461, Page 518

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4993, Page 457