Skip to content

282 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 7, 1993

Property Information

Block958
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
41%
Improvement Value:$91,100
59%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,838+2.0%
2024$5,722-0.2%
2023$5,732-1.7%
2022$5,833+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5267, Page 119

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4837, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1910