Skip to content

266 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Built 2004

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 13, 2011

Property Information

Block958
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,488
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
26%
Improvement Value:$192,000
74%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,888+2.0%
2024$9,693-0.2%
2023$9,708-1.7%
2022$9,880+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,488DeedBook 12345, Page 2763

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6239, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5946, Page 388