Skip to content

252 Walnut St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Nov 30, 1989

Property Information

Block961
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
39%
Improvement Value:$210,200
61%
Total Assessment$342,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,014+2.0%
2024$12,757-0.2%
2023$12,778-11.3%
2022$14,413+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4965, Page 839