Skip to content

202 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 16, 2015

Property Information

Block962
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
29%
Improvement Value:$175,600
71%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,435+2.0%
2024$9,249+35.0%
2023$6,852-1.7%
2022$6,973+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,332DeedBook 20150, Page 78240

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5513, Page 324

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5390, Page 706

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4740, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1900