Skip to content

268-272 Elm St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Oct 11, 1983

Property Information

Block963
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,400
62%
Improvement Value:$81,100
38%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081+2.0%
2024$7,922-0.2%
2023$7,935-7.9%
2022$8,618+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000

To:

DeedBook 4804, Page 639