Skip to content

124-132 Malvern St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Jun 23, 2011

Property Information

Block970
Lot60.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$624,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$624,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,731+2.0%
2024$23,263-0.2%
2023$23,300-1.7%
2022$23,712+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,950,000

To:

DeedBook 12317, Page 1737

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 6239, Page 360

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5715, Page 688