Skip to content

309 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Built 1979

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 18, 2001

Property Information

Block970
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,100
31%
Improvement Value:$142,200
69%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,808+2.0%
2024$7,654-0.2%
2023$7,666-1.7%
2022$7,801+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,760DeedBook 5766, Page 902

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4652, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1979