Skip to content

374-404 South StNewark, NJ 07105

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$9,200,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block974
Lot11.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,463,000
55%
Improvement Value:$1,206,400
45%
Total Assessment$2,669,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$101,517+2.0%
2024$99,515-0.2%
2023$99,675-1.7%
2022$101,437+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$9,200,000
DeedBook 20240, Page 43785Recorded7/30/2024

Property Sale

Sale
$9,200,000

To:

Sq Ft1,197DeedBook 20240, Page 43785

Property Sale

Sale
$2,600,000
DeedBook 6172, Page 103