Skip to content

161 Delancy St

Newark, NJ 07105

Built 2006

Last Sale Price
$518,000
Last Sale Date
Sep 12, 2005

Property Information

Block975
Lot6.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,800
22%
Improvement Value:$236,500
78%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,573+2.0%
2024$11,344-0.2%
2023$11,363-1.7%
2022$11,563+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$518,000

To:

Sq Ft4,100DeedBook 6234, Page 447

Property Sale

Sale
$127,271
DeedBook 5622, Page 560

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5309, Page 931