Skip to content

390 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block986
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,894
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
16%
Improvement Value:$344,700
84%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,592+2.0%
2024$15,285-6.2%
2023$16,303-1.7%
2022$16,591+96.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft5,894DeedBook 20180, Page 28244

Property Built

Built

Year Built: 1900