Skip to content

16-18 Elm Rd

Newark, NJ 07102

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block988
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,300
32%
Improvement Value:$147,300
68%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,237+2.0%
2024$8,075-0.2%
2023$8,088-1.7%
2022$8,231+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5817, Page 303

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4737, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1940