Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
76 Pulaski St
Newark, NJ 07105
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2003
Property Information
Block989
Lot10.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$234,000
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$234,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,903 | +2.0% |
| 2024 | $8,727 | -0.2% |
| 2023 | $8,741 | -1.7% |
| 2022 | $8,896 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.