Skip to content

397 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Built 2006

Last Sale Date
Dec 8, 2005

Property Information

Block990
Lot10.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,906
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
23%
Improvement Value:$260,900
77%
Total Assessment$338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,888+2.0%
2024$12,634-0.2%
2023$12,655-1.7%
2022$12,878+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006