Skip to content

130 Pulaski St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block991
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage844
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,000
78%
Improvement Value:$46,800
22%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,941+2.0%
2024$7,784-0.2%
2023$7,797-5.5%
2022$8,246+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft844DeedBook 20250, Page 36278