Skip to content

20 Hennesy StNewark, NJ 07105

Built 1996

Last Sale Date
Jun 20, 1996

Property Information

Block992
Lot20.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,294
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,600
27%
Improvement Value:$188,400
73%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,812+2.0%
2024$9,618-0.2%
2023$9,634-1.7%
2022$9,804+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996