Skip to content

332 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Date
Dec 31, 1986

Property Information

Block994
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,217
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
91%
Improvement Value:$7,500
9%
Total Assessment$83,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,176+2.0%
2024$3,113-0.2%
2023$3,118-1.7%
2022$3,173+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897