Skip to content

2 Napoleon St

Newark, NJ 07105

Built 2004

Last Sale Price
$192,212
Last Sale Date
Sep 8, 2011

Property Information

Block995
Lot25.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,100
25%
Improvement Value:$151,900
75%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,720+2.0%
2024$7,568-0.2%
2023$7,580-1.7%
2022$7,714+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,212

To:

Sq Ft1,752DeedBook 12328, Page 9484

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12220, Page 5757

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6093, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 2004