Skip to content

32 Houston St

Newark, NJ 07105

Built 2007

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 7, 2004

Property Information

Block996
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,048
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
24%
Improvement Value:$223,100
76%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,166+2.0%
2024$10,945-0.2%
2023$10,963-1.7%
2022$11,157+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft3,048DeedBook 6134, Page 497