Skip to content

58-60 Elm Rd

Newark, NJ 07105

Built 1870

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block996
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class45
Description2SF4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,664
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
21%
Improvement Value:$274,500
79%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,177+2.0%
2024$12,918+56.4%
2023$8,260-1.7%
2022$8,406+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

Sq Ft2,664DeedBook 20220, Page 13734

Property Built

Built

Year Built: 1870