Skip to content

17 Napoleon St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block996
Lot36.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,700
41%
Improvement Value:$109,100
59%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,990+2.0%
2024$6,852+15.6%
2023$5,930-1.7%
2022$6,034+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,230DeedBook 20220, Page 10439

Property Built

Built

Year Built: 1890