Skip to content

33 Gotthardt St

Newark, NJ 07105

Built 1995

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 8, 2016

Property Information

Block999
Lot16.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
22%
Improvement Value:$238,400
78%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,595+2.0%
2024$11,367-0.2%
2023$11,385-1.7%
2022$11,586+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft4,982DeedBook 20160, Page 73444

Property Sale

Sale
$291,000
DeedBook 5842, Page 705

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5393, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1995