Skip to content

204-208 Cleveland Street

Orange, NJ 07050

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2017

Property Information

Block1001
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description41 UNITS
Dwellings41
Zoning---
Sq Footage22,184
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,050,000
47%
Improvement Value:$2,350,000
53%
Total Assessment$4,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$172,040-2.1%
2024$175,728+32.6%
2023$132,559+3.1%
2022$128,591+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,205,883
DeedBook 5705, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1960