Skip to content

372 Lakeside Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1879

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 20, 2005

Property Information

Block1102
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,100
41%
Improvement Value:$208,800
59%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,955+4.9%
2024$13,302-2.3%
2023$13,612+3.1%
2022$13,204+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft2,330DeedBook 6276, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1879