Skip to content

387 Hawthorne Street

Orange, NJ 07050

Built 1899

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Sep 21, 1994

Property Information

Block1102
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,252
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,200
36%
Improvement Value:$149,600
64%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+4.9%
2024$8,714-23.0%
2023$11,317+3.1%
2022$10,979+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft2,252DeedBook 5334, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1899