Skip to content

240 Watchung Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1958

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Nov 15, 2022

Property Information

Block1201
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
31%
Improvement Value:$217,800
69%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,379+4.9%
2024$11,800+10.9%
2023$10,641+3.1%
2022$10,322+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 20221, Page 4302Recorded12/2/2022

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958