Skip to content

457 Lakeside Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1896

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2006

Property Information

Block1203
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,669
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
33%
Improvement Value:$161,600
67%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,400+4.9%
2024$8,960+10.6%
2023$8,104+3.1%
2022$7,861+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1896