Skip to content

52 William StreetOrange, NJ 07050

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2025

Property Information

Block1701
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,959
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
39%
Improvement Value:$153,700
61%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,795-8.4%
2024$10,696+18.2%
2023$9,046+3.1%
2022$8,775+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1904