Skip to content

9 Park Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block1902
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL/AUTO SER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,379
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
37%
Improvement Value:$255,500
63%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,855+4.9%
2024$15,113-16.9%
2023$18,178+3.1%
2022$17,634+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,379DeedBook 20190, Page 15441

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5458, Page 509