Skip to content

248 Wallace Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block1904
Lot2.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVED/STORAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
90%
Improvement Value:$11,300
10%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,352+4.9%
2024$4,148-7.2%
2023$4,468+3.1%
2022$4,334+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 20211, Page 38402

Property Sale

SaleMulti
$140,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 38232Recorded4/25/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel