Skip to content

249 Wallace Street

Orange, NJ 07050

Last Sale Date
Nov 4, 2069

Property Information

Block1905
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL/STRG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,200
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
37%
Improvement Value:$434,000
63%
Total Assessment$684,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,744+4.9%
2024$25,493-2.2%
2023$26,068+3.1%
2022$25,288+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$328,200

To:

Sq Ft8,200DeedBook 12536, Page 1461