Skip to content

20 Ridge Street

Orange, NJ 07050

Built 1899

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block2201
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
29%
Improvement Value:$247,700
71%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,720+4.9%
2024$13,078+13.8%
2023$11,491+3.1%
2022$11,147+5.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,900DeedBook 20230, Page 56201

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,955DeedBook 20190, Page 7374Recorded1/25/2019

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12402, Page 9401

Property Built

Built

Year Built: 1899