Skip to content

48 North Jefferson Street

Orange, NJ 07050

Built 1894

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 12, 1988

Property Information

Block2301
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,700
32%
Improvement Value:$171,800
68%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,912+4.9%
2024$9,448-12.8%
2023$10,838+3.1%
2022$10,513+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 5059, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1894