Skip to content

85 South Jefferson Street

Orange, NJ 07050

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block2502
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,000
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$840,000
35%
Improvement Value:$1,560,000
65%
Total Assessment$2,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$93,840+4.9%
2024$89,448+63.5%
2023$54,708+3.1%
2022$53,070+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,500,000

To:

Sq Ft9,000DeedBook 20211, Page 46840

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12121, Page 6506

Property Built

Built

Year Built: 1983