Skip to content

70 South Jefferson Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Aug 23, 2000

Property Information

Block2503
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
31%
Improvement Value:$222,900
69%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,625+4.9%
2024$12,034-26.6%
2023$16,398+3.1%
2022$15,907+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 5717, Page 755