Skip to content

22 Scotland RoadOrange, NJ 07050

Built 1906

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 3, 1983

Property Information

Block2603
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,293
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
28%
Improvement Value:$316,500
72%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,188+4.9%
2024$16,384+10.4%
2023$14,837+3.1%
2022$14,393+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft3,293DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1906