Skip to content

174 Main Street

Orange, NJ 07050

Built 1891
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2022

Property Information

Block2902
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL/4UNITS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,186
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
37%
Improvement Value:$417,400
63%
Total Assessment$667,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,095+4.9%
2024$24,874-24.2%
2023$32,819+3.1%
2022$31,837+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 23353Recorded3/15/2018

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5243, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1891