Skip to content

52 Webster Place

Orange, NJ 07050

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block3203
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,256
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,100
29%
Improvement Value:$338,200
71%
Total Assessment$473,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,506+4.9%
2024$17,640+10.5%
2023$15,964+3.1%
2022$15,487+5.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 12314, Page 4455

Property Sale

Sale
$12,299
DeedBook 12270, Page 1583