Skip to content

242 Henry Street

Orange, NJ 07050

Built 1906

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Dec 7, 2006

Property Information

Block3601
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,807
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,200
23%
Improvement Value:$279,300
77%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,213+4.9%
2024$13,548+18.4%
2023$11,439+3.1%
2022$11,096+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$311,000

To:

Sq Ft2,807DeedBook 12011, Page 7208

Property Built

Built

Year Built: 1906