Skip to content

191 South Essex Avenue

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block3702
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVED LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,193,000
99%
Improvement Value:$10,000
1%
Total Assessment$1,203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,037+4.9%
2024$44,836+9.7%
2023$40,888+3.1%
2022$39,664+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,600,000
DeedBook 12473, Page 4640